ICF Coach of the Year 2023

Alig múltam húsz, amikor a média világában találtam magam – három éven keresztül újságíró és hírszerkesztő voltam Szentesen. Majd Szolnokra költöztem, ahol 13 évig a gyógypedagógia ejtett rabul: gyermekfelügyelőként kezdtem tevékenykedni, aztán gyógypedagógus lettem.

Az elmúlt tíz év során, mióta megcsapott a spiritualitás szele és vágytam a változást, felsorolni sem tudom, mennyi könyvet olvastam el, hány önfejlesztő módszeren és tanfolyamon vagyok túl… a tartós fordulat azonban váratott magára, sikereim inkább hullámzóak voltak. Egészen addig, míg bele nem botlottam egy coach képzésbe, ami segítségével több szituációban lemásztam a fantázialétrámról és átkereteztem bántó helyzeteket. 
Aztán jött a tréner képzés: sikerült rálátnom, milyen vagyok és milyen akarok lenni, ha csapatban kell dolgoznom. Mindkét képzés sokat adott és változtatott rajtam.

Célom, hogy az emberek megtanuljanak tudatosan és felelősségteljesen segíteni önmagukon azáltal, hogy megismerik az erősségeiket és a lehetőségeiket. Lényeg a nyitottság, az igény és a szándék arra, hogy valami, ami most nem működik jól, jobbá váljon.

Önreflexió


Bátor lépésnek tartom, ha valaki meghozza a döntést, mer segítséget kérni (szakembertől) és végig viszi a folyamatot. Amikor én voltam ebben a helyzetben (röpke harminc évvel ezelőtt), egyre feszültebb voltam, minél közelebb volt az időpont. Egy lépéssel a küszöb átlépése előtt azon gondolkodtam, hogy sarkon fordulok. Az ülés során az járt az eszembe, hogy most tényleg segíteni akarnak vagy csak arra kíváncsiak, mitől vagyok ennyire szerencsétlen... Rengeteg volt a miért?,  amikre nem tudtam válaszolni vagy nem tudtam, hogy válaszoljak, hogy az megfelelő legyen. Az első alkalom után eldöntöttem, nem megyek többször, "ne faggasson engem senki, fölösleges pénzkidobás, és egyébként is: mi nem szoktunk segítséget kérni, mi megoldjuk a dolgokat". Néhány éve pedig egy business coach-csal hozott össze a sors, aki elhalmozott rövid határidős házi feladatokkal, aminek köszönhetően motivációt ugyan nem éreztem, ellenben nyomást és frusztrációt annál inkább.

Ezekből kiindulva, képben voltam, mi zajlik - legrosszabb esetben - egy ügyfélben és azt is tudtam, milyen segítő nem akarok lenni.

Amikor a vizsgáimra készültem, kaptam egy kérdést: "Mit vélsz egészen egyedinek a saját coaching-stílusodban?" Nem kevés időmbe telt, mire megszületett a válasz. Mivel túl nagy rálátásom nincs, hogy más hogy coachol (és ha lenne sem szeretném másokhoz mérni magam), így felesleges azon gondolkodnom, vajon miben különbözök másoktól. Fontosabb megállapítás azonban, hogy a pár hónappal ezelőtti önmagamhoz viszonyítva sokkal türelmesebb, tudatosabb és alázatosabb vagyok. Ahhoz, hogy tudjam, milyen egyáltalán a stílusom, tudnom kell, én milyennek tartom magam és milyennek látnak mások.
A csoporttársaim azt mondták egy játék kapcsán, hogy nyugodt vagyok, bizalmat árasztok magamból és három másodpercen belül bárki azt érzi, nincs rejtegetni valója, bátran megnyílhat, bármit elmondhat... a felszabadultság azonnal jön a jókedvvel együtt.

A lazaság, a játékosság és a humor elengedhetetlen számomra - képes felülírni a zaklatottságot és mosolyt varázsol a rezzenéstelen arcokra. Hogy mennyire egyedi bennem az emberismeret, az elkötelezettség, a céltudatosság, illetve az, amit mások látnak, éreznek, azt egyénileg kell megtapasztalni.
Felkészülök, jelen vagyok, oldom a feszültséget. Adom a figyelmem, cserébe megkapom a bizalmat, a nyíltságot és az őszinteséget... Kérdezek - válaszolnak - felismernek - mosolyognak - megkönnyebbülnek - elköszönnek. És ez így teljesen rendben is van.

"Ki minek gondol, az vagyok annak..."
Voltam tanító és segítő, most kérdező, hallgató és leginkább kísérő vagyok.

Amire büszke vagyok









Hiszem, hogy önismeret és önbizalom kell ahhoz, hogy azt az életet éljük, amelyet megálmodtunk.

>